Beton Direkli Teller

Beton direkli teller enerji iletim ve dağıtım şebekelerinde çokça kullanılan direk türlerindendir. Bu direkler ağaç direklere göre çok daha uzun ömürlüdür, ham maddesi özel karışım betondur. Renk olarak kendinden beyaz renklidir. Beton direk ebatları genelde 200 cm, 240 cm, 280 cm ve 320 cm olarak değişmektedir.

Beton direk buhar kürü uygulanarak yapılır, özel bakım asla gerektirmez ve çok uzun ömürlü direk türüdür, kullanım alanları sınırsızdır. Yaşadığınız ve çalışmakta olduğunuz alanları sizler için güvenli kılar. Beton direklerde kırılma ve çatlamalara karşı 4 adet 6 mm kalınlığa sahip demir bulunur ve beton direği sağlam kılmaktadır.

Beton direk her zaman çok daha sağlam olması sebebiyle kesinlikle en çok tercih edilen direk türüdür, siparişi verirken direk tip, direk tepesinden uzaklıkları, ne tür travers takılacağı gibi durumlar belirtilmelidir. Beton direk çimento, su ve öteki türde katkı maddeleri ile yapılmaktadır.

Sanayi bölgelerinde zararlı olan gazlardan ve kimyasal maddelerden asla etkilenmezler.Beton direk boy ve tipine göre değişkenlik göstermektedir.

Örnek olarak 12/4  12 m boyunda ve 4 tipi olan direği belirtmektedir. Direklerde tepe kuvvetini bulmak için tip 100’le çarpılmaktadır. Yani 12/4 direkte tepe kuvveti 400 kg’dir. Beton direklerin tepe kuvvetleri her yönde aynıdır, kuvveti direğin tepesinden 25 cm aşağıya direğin ekseninden dik şekilde uygulanan kuvvettir.